Адвокатське об'єднання Дiрект
Петра Могили, 22 б Рiвненська область, Рiвне 33001
aodirect@ukr.net
Дiрект Адвокатське об'єднання Дiрект Адвокатське об'єднання

Консультація: "Невнесення відомостей в ЄРДР. Як діяти заявнику?"

Трапляється, що людина написала і подала у поліцію заяву про вчинення злочину, але кримінальне провадження з якихось причин не було розпочато, ба більше, заявнику взагалі не було повідомлено про те, як вирішено заяву. Як діяти?

КПК передбачає, що кожна особа, в разі наявності в неї певної інформації, має право звернутися до органів досудового розслідування із заявою про вчинення кримінального правопорушення.

Стаття 214 кодексу говорить, що слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви про вчинене кримінальне правопорушення зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.

Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Проте поширеними є випадки, коли уповноважені посадові особи правоохоронних органів не виконують вказаного обов’язку. Для того, щоб припинити бездіяльність органів досудового розслідування КПК України передбачає гарантію захисту прав заявника, закріплену у ч.1 ст. 303 цього Кодексу, що надає можливість останньому оскаржити бездіяльність слідчого або прокурора.

Таким чином, якщо щодо Вас вчинено кримінальне правопорушення, чи Вам відомий факт вчинення злочину, необхідно:
  • звернутися до органу поліції чи прокуратури із заявою про вчинення кримінального правопорушення, в якій вказати конкретні обставини (час, місце, обстановку тощо), при яких його було вчинено;
  • через 24 години з’ясувати результати розгляду вашої заяви. Можливі такі шляхи вирішення: 1) відомості внесено до ЄРДР та розпочато кримінальне провадження;  2) досудове розслідування не розпочато; 3) заяву зареєстровано та вирішено у порядку Закону України «Про звернення громадян»;
  • якщо, на вашу думку уповноважена особа органу поліції чи прокуратури не виконала обов’язку, передбаченого КПК щодо внесення відомостей в ЄРДР за вашою заявою, маєте право оскаржити бездіяльність таких осіб безпосередньо до суду.

Важливо! Обов’язково слід враховувати вимоги ч.1 ст. 304 КПК України, яка встановлює 10-денний строк для подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

Таким чином, після спливу 24 годин, якщо відомості до ЄРДР за результатами розгляду заяви не внесено, а дане рішення не оформлене постановою, настає бездіяльність уповноважених осіб правоохоронного органу.

Порада: якщо кримінальне правопорушення сталося щодо Вас, або Вашого близького родича, не зволікайте із оскарженням незаконних дій уповноважених осіб щодо невнесення відомостей до ЄРДР, зверніться за консультацією до юриста з метою надання професійної правничої допомоги Вам, як потерпілому або свідку, та підготовки відповідної скарги до суду.


Адвокатське об’єднання «Дірект»

07.06.2022

Ви можете отримати
онлайн консультацію

Залиште ім’я та телефон

З нами можна
зв’язатись

Телефон 096 044 93 43

Електронна адреса aodirect@ukr.net

Адреса 33001, м. Рівне,
вул.Петра Могили, 22 б

Запитати у адвоката