Адвокатське об'єднання Дiрект
Петра Могили, 22 б Рiвненська область, Рiвне 33001
aodirect@ukr.net
Дiрект Адвокатське об'єднання Дiрект Адвокатське об'єднання

Консультація: чи зберігається за добровольцем територіальної оборони робоче місце та заробіток?

​​​​​​​19 липня 2022 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX, який вніс ряд змін до КЗпП. Серед ключових є те, що скасовано збереження середнього заробітку мобілізованим. Зокрема Закон вніс зміни до ч.3 статті 119 КЗПП (що стосується гарантіїй  для працівників призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом), згідно якої припинено збереження середнього заробітку за місцем роботи.

​​​​​​​Однак, коли мова йде про працівників, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, та виконують завдання згідно закону «Про основи національного спротиву» то Мінекономіки щодо них у своєму коментарі виділило зазначену категорію працівників в окрему групу і зробило висновок, що за такими працівниками потрібно зберігати середній заробіток, законодавчих підстав для припинення виплати збереженого середнього заробітку зазначеним категоріям працівників не вбачається».  Відтак згідно із ч.1 ст. 119 КЗПП (до якої зміни законом №2352-ХІ не вносились) на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, таким працівникам гарантовано збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Крім того у переліку видів військової служби немає добровольчих формувань територіальних громад (ч. 6 ст. 2 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232). Це означає, що ч. 3 ст. 119 КЗпП до осіб, які виконують обов’язки з територіальної оборони населеного пункту згідно закону «Про основи національного спротиву» не застосовується.​​​​​​​

Повний коментар Мінекономіки тут: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=e3e57b2d-aaeb-41b2-9dcf-c14deac391cd&title=KomentarMinekonomikiDoNormZakonuUkrainiproVnesenniaZminDoDeiakikhZakonodavchikhAktivUkrainiSchodoOptimizatsiiTrudovikhVidnosinVid1-Lipnia2022-R-2352-ikh

Принагідно зазначаємо, що на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Ви можете отримати
онлайн консультацію

Залиште ім’я та телефон

З нами можна
зв’язатись

Телефон 096 044 93 43

Електронна адреса aodirect@ukr.net

Адреса 33001, м. Рівне,
вул.Петра Могили, 22 б

Запитати у адвоката